Návod k použití demagnetizátoru DM2.1

 

 

 

 

            Význam signálek ( led ) na desce DM2.1

 

            LD1 ... svítí při stisku tlačítka SB10 (magnetování)

            LD2 ... svítí při stisku tlačítka SB11 (odmagnetování)

            LD3 ... svítí při zapnutém napájení - modrá led

            LD4 ... svítí při magnetování - zelená led

            LD5 ... svítí při odmagnetování - červená led

            LD6 ... svítí při odmagnetování nebo nastavování režimu demagnetizace

            LD7 a LD8 ... kladná a záporná půlvlna řízeného usměrňovače

 

            Funkce nastavovacích prvků na desce DM2.1

 

            P1 ... nastavení délky odmagnetovacího cyklu

            P2 ... symetrizace řízeného usměrňovače

 

 

1. Stručný popis ovládání a funkce DM2.1

 

            Magnetizační modul DM2.1 je určený pro magnetické uchycení a následné odmagnetování obráběného materiálu na bruskách BPH20 a BRH20. Tlačítkem SB10 zapneme magnetizaci - uchycení materiálu. Funkce je aktivní jen pokud není při stisku SB10 současně drženo tlačítko SB11 (odmagnetování). Po zapnutí magnetizace sepne relé Re1, Re3 a rozsvítí se zelená led LD4.

            Demagnetizační cyklus lze poté spustit stiskem tlačítka SB11 pokud již bude tlačítko SB10 uvolněno. Ihned po stisku rozepne relé Re1 a Re3, zhasne LD4 a dále sepne relé Re2 a rozsvítí se červená led LD6. Se zpožděním cca půl vteřiny sepne relé Re4, rozsvítí se červená led LD5 a aktivuje se řízený usměrňovač ( LD7 a LD8 ).

            Délku demagnetizačního cyklu lze podle potřeby nastavit trimrem P1 (otáčením vpravo se demagnetizační cyklus prodlužuje). Trimrem P2 je možné nastavit symetrii spínání řízeného usměrňovače (pro začátek doporučujeme nastavit jezdec přibližně do poloviny, později pootočit tak, aby byl po odmagnetování nulový zbytkový magnetismus).

            Demagnetizační cyklus se skládá ze dvou částí - hrubá demagnetizace (překonání trvalé remanence vzniklé uchycením výrobku ke stolu-magnet) a jemná demagnetizace (čisté odmagnetování - řízení výkonu řízeným usměrňovačem).

            Pokud po ukončení demagnetizačního cyklu nelze výrobek lehce "odlepit" od stolu brusky (zbytkový magnetismus), je možné stiskem SB11 zapnout jemné odmagnetování (provedení jednoho jemného demagnetizačního cyklu). Držením SB11 bude prováděna jemná demagnetizace po celou dobu držení tlačítka (maximálně však 10 demagnetizačních cyklů). Tato funkce je k dispozici vždy do 5 vteřin po hlavním odmagnetování. Po uplynutí této doby (dmg timeout) ji nebude možno použít.

 

 

 

2. Nastavení síly odmagnetování

 

            Stupeň síly odmagnetování lze nastavit rovněž tlačítky SB10 a SB11 z ovládacího panelu, aby bylo možné kdykoliv operativně přizpůsobit odmagnetovací cyklus okamžitým potřebám.. Lze zadat hodnotu od 0 do 7 ( 7=nejsilnější demagnetizační cyklus a také nejdelší, sílu demagnetizace lze dále optimalizovat otočením trimru P1). Vycházíme zde z toho, že vyšší stupeň demagnetizace vyžaduje řízení demagnetizačního výkonu v širších mezích a tím je vyšší elektromagnetické rušení. Pokud je tedy dodržení EMC kompatibility primární, doporučujeme nastavit stupeň 4 až 5. Pokud odmagnetování nedostačuje, nastavte stupeň 6, popř.7.

            Stupeň 0 až 3 je zkrácení hrubého demagnetizačního cyklu na polovinu, přičemž slabé demagnetizaci odpovídá stupeň 0 jako 4, 1=5, 2=6 a 3=7. Poloviční demagnetizační cyklus má dvojnásobnou strmost demagnetizační křivky, proto pro většinu středně tvrdých magnetických materiálů ( invary, litina, FeCr , ocel. plechy a tvarovky ) vyšší strmost nevyhovující (nedostačující odmagnetování). U těchto materiálů proto doporučujeme používat stupnici 4 až 7.

 

 

 

3. Postup nastavení síly odmagnetování

 

            Nejprve je nutné vstoupit do režimu nastavení určitou kombinací stisku tlačítek SB10 a SB11. Zadávací kombinace je kompromis mezi její složitostí a tím nezbytností si její postup zapamatovat a dostačující funkcí zabezpečení proti náhodným stiskům obsluhy při běžné práci. Funkce je přístupná až po uplynutí dmg timeoutu.

 

3.1  Vstup do nastavení

 

            Stiskneme tlačítko SB11 (odmagnetování) a držíme, 3 x krátce stiskneme tlačítko SB10 (3 cca půlvteřinové stisky, ne delší než vteřina) a čtvrtý stisk držíme tak dlouho, dokud nesepne Re2 (rozsvítí se jen LD6 a HL4 ). Jakmile se LD6 rozsvítí, teprve nyní uvolníme po celou dobu držené SB11 a následně s asi půlvteřinovým zpožděním i SB10. Pokud Re2 rozepne, je nutné celý postup opakovat.

 

3.2  Volba stupně síly

 

            Do dvou vteřin nyní opět stiskneme a držíme SB11 a tlačítkem SB10 navolíme číslo stupně demagnetizace (číslo= počet stisků SB10). Po navolení čísla SB11 stále držíme, dokud Re2 nerozepne a LD6 a HL4 nezhasne. Teprve poté uvolníme i tlačítko SB11. Do paměti EEPROM v modulu DM2.1 bude uloženo nové nastavení.

 

 

            Pokud během zadávání tlačítko SB11 uvolníme, funkce bude předčasně ukončena bez uložení nové hodnoty, relé Re2 rozepne a LD6 a HL4 zhasne. Pokud se stane, že relé Re2 předčasně rozepne, než jsme mohli zadat číslo (počet stisků SB10), je nutné celý postup opakovat znovu (od kap. 3.1).